top of page
IMG-3570.PNG

Mezoterapi ile Cilt Yenileme, Vücut Bakımı ve Saç Tedavisi

    Mezoterapi  cilt içine enjeksiyon yöntemi ile uygulanan kozmetik dermatoloji tedavi yöntemidir. Sorunlu bölgede cilt içine mezoterapi solüsyonları iğne ile enjekte edilerek uygulanır. Kozmetik dermatolojide sık uygulanan bir tedavi tekniği olan mezoterapi, Latince meso (orta) ve terapi (tedavi) kelimelerinden türetilmiştir ve orta deri tedavisi anlamına gelir. 

     Uygulanan mezoterapi solüsyonlarının içeriği tedavi edilecek cilt problemine, tedavi edilecek cilt alanına göre değişir. Mezoterapide uygulanan solüsyonlar hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller, hormonlar, enzimler ve amino asitler içerir. Bu maddelerin doğrudan cilde enjekte edilmesi kolajen ve elastin gibi bağ doku elemanlarını uyarır ve o bölgedeki kan ve lenfatik dolaşımı düzenleyerek saç ve cildin yenilenmesine yardımcı olur.    Mezoterapi uygulama bölgesine göre yüz, vücut, ve saç mezoterapisi olarak 3 türe ayrılır. Mezoterapi çatlak, leke gibi cilt sorunlarını tedavi etme; selülitleri, bölgesel yağları azaltma; akne ve yara izi azalma; saç dökülmesi tedavisi ve ayrıca yaşlanma karşıtı etkiler için kırışıklık, yüz gençleştirme, sıkılaştırma, elastikiyet arttırma, nem verme, daha parlak ve canlı görünümlü cilt elde etme ve ten rengini düzeltme amaçlarıyla kullanılır.  

     Mezoterapi öncesi ağrı kontrolü için topikal anestezik kremler uygulanır ve ardından etkinin istendiği alan ve cilt derinliğine enjeksiyon ile mezoterapi solüsyonları enjekte edilir. Mezoterapi tedavi süresi işlemin uygulandığı cilt alanının genişliğine göre 20-45 dakika arasında değişir. Etkili sonuçlar için 1-2 hafta aralar ile tedavi tekrarlanmalı ve idame tedavileri uygulanmalıdır. Mezoterapi sonrası geçici (1-2 gün) kızarıklık, hassasiyet, kaşıntı, hafif ağrı ya da yanma hissi, şişlik, morluklar, lekelenme, enfeksiyon ve kanama nadiren  görülebilir.  Çok nadiren tansiyon düşmesi, baş dönmesi, mide bulantısı olabilir (Bol su tüketilmesi tavsiye edilir). Mezoterapi uygulaması zayıflama amacıyla uygulanmış ise %1 veya %2 ihtimal ile incelme sağlanamayabilir.

     Tedaviden en az 1 hafta önce aspirin ve diğer non-steroid antienflamatuar ilaçların (NSAID) kullanımını bırakılmalıdır. Sağlıklı beslenmeli ve kafein, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

     Seanstan sonra uygulama yapılan bölgeye 10-12 saat su değdirilmemeli, banyo yapmamalıdır. Ayrıca işlem yapılan bölge birkaç gün keselenilmemelidir.  Şişlik, kızarıklık ve çürükler soğuk kompres uygulanarak en aza indirilebilir. Tedavi edilen bölge kaşınmamalı ve baskı uygulayabilecek dar pantolon gibi kıyafetler giyilmemelidir. Mezoterapi seansları sonrası 48 saat tedavi gören bölgeyi zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Birkaç gün uygulama yapılan bölgeye makyaj yapılmamalı, uygulama yapılan bölge güneşe gösterilmemeli ve solaryum kullanılmamalıdır. Haftada 3 kez 45 dakikalık egzersiz yapmak, vücuda uygulanan mezoterapi tedavisinin etkisini arttırır.

      Mezoterapi kesinlikle bu konuda uzman bir dermatoloğa yaptırılmalıdır. Piyasadan kolayca temin edilebilen mezoterapi ilaçlarıyla yetkisiz ve uzmanlık alanı dışında bu tedaviyi uygulayan kliniklerden kaçınılmalıdır.

Mezoterapi ile Cilt Yenileme, Vücut Bakımı ve Saç Tedavisi: News
bottom of page