top of page

Cilt Hastalıkları ile İlgili Kaynaklar

Bu kadar bilgi yoğunluğunun ve hızlı gelişmenin olduğu modern tıpla ilgili her şeyi anlamak neredeyse imkansız hale geldi. Birikimimi, hastalarım ve tıp alanından meslektaşlarımla yaptığım keşifleri sizinle paylaşmayı işte bu yüzden çok seviyorum. En son yenilikler hakkında bilgi edinmek ve sağlığınızı nasıl koruyacağınız konusunda ipuçları almak için sağlıklı yaşam önerilerime ve kaynaklarıma göz atın. Tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenime mutlaka abone olun.

deri kanseri.jpg

Deri Kanseri nedir ve belirtileri nedir?

     Günümüzde yaşam kaynağımız olan güneş sandığımızın aksine dost değil de cildimizin en büyük  düşmanı olduğunu göstermeye başladı. Çevrenize bir bakın; tarlada veya güneş altında çalışan ve fazla güneşlenen insanların yüzlerinde veya ellerinde gelişen deri kanserleri ya da gencecik insanlarda görülmeye başlayan ben kanserleri… Bu tür olayları eminim ki hepiniz duymuşsunuzdur.

Akneli olarak kendinizi yalnız hissetmeyin!

     Hemen her yetişkin hayatının bir döneminde hafif de olsa akne problemi yaşamaktadır. Akne ergenlik çağındaki gençlerin (13-18 yaş) % 85’den daha fazlasında görülen ve tüm dünyada en sık görülen cilt rahatsızlığıdır.

akne.jpg
rozase.jpg

Roza – Gül Hastalığı nedir?

     Rozase veya diğer ismiyle gül hastalığı genellikle genç ve orta yaşlı yetişkinlerin hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinememektedir ancak derinin genel olarak hassasiyetine bağlı veya yüzün kan damarlarının hassasiyetine bağlı bir cilt hastalığı olduğu düşünülmektedir.

Egzama Nedir?

     Egzama, dünyanın her yanında sık görülen, yaşamları boyunca insanların beşte birini en az bir kere etkileyen, bebekler de dahil olmak üzere her yaş grubunda görülen, bulaşıcı olmayan ve yaşamı tehdit etmeyen bir deri hastalığıdır.

egzama.jpg
sedef hastalığı.jpg

Sedef Hastalığı (Psöriyazis) Nedir?

     Sedef hastalığı (tıbbi ismiyle psöriyazis) toplumun % 1-2’sinde yani sık görülen, kadın ve erkekleri eşit sıklıkta etkileyen ve her yaşta görülebilen bir deri hastalığıdır. Sedef hastalığı beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilir ve aynı şekilde kaybolabilir.

Güneş ve Ci̇ldi̇mi̇z

     Bir zamanlar güneşlenmek ve bronzlaşmak modayken artık beyaz kalmak moda! Güneş artık dost değil de bir düşman olduğunu göstermeye başladı. Çevrenizde mutlaka benzer sorunlar yaşayan birileri olmuştur; gençliğinde fazla güneşlenen veya güneşte fazla zaman geçiren kişilerin yüzlerindeki abartılı leke ve kırışıklıklar, tarlada veya güneş altında çalışan ve fazla güneşlenen insanların yüzlerinde veya ellerinde gelişen deri kanserleri, gencecik insanlarda görülmeye başlayan ben kanserleri…

Genç kadın-in-sun-şapka-on-the beach, -J
Bir havuz

Havuzlardaki Dermatolojik Tehlikeler

     Günümüzde yüzme havuzu ve sauna gibi yerlere hem eğlence hem de spor amaçlı olarak özellikle büyük şehirler ve tatil bölgelerinde ilgi yoğundur. Kış mevsiminde havuz kullanımı kapalı havuzların yaygınlaşması ile artmaktadır. Ülkemizde ayrıca çeşitli hastalıkların tedavisinde kaplıcalardan, spalardan sıkça yararlanılmakta ve hamam geleneği hala sürmektedir.

Cilt Hastalıkları: Makale ve Kaynaklar
bottom of page