top of page
Cilt bakımı

Cilt Bakımı: Bugün ve yarın, daima bakımlı olun!

     Cilt yaşayan ve soluk alan vücudumuzun en büyük organıdır. Cildimiz aç mıdır, tok mudur, susuz mudur? Bu nedenle cildin gereksinimlerini iyi bilmek gerekir. Cildinizi tanıyın ve sevin! Bugün ve yarın, daima bakımlı olun!

     Cildimiz en önemli giysimizdir. Çocukluk dönemimizde cildimiz bir çiçek gibi taptazedir. Ancak cildimiz 20’li ve 30’lu yaşların sonlarına doğru yavaş yavaş yıpranmaya ve suyunu kaybetmeye başlar; sonuçta kırışıklıklar, akne, ciltte sarkmalar gibi cilt yaşlanması bulguları görülmeye başlar. Bu nedenle cildimiz sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Cildimizin esnek ve sıkı olması yapısında bulunan kollajen ve elastin lifleri sayesindedir. Cilt genç iken kollajenaz enzimleri bu liflerin dengesini sağlar ve genç cilt esnek, sıkı görünür. Fakat yaş ilerledikçe cildin bu dengeleri bozulur. 

     Cildimizin yaşlanmasını etkileyen faktörler arasında en önemli olan 3 tanesi yaş yani geçen zaman, kalıtsal miras ve güneş ışınlarıdır. Cildimizi yaşlandıran diğer nedenler arasında ise beslenme, kilo alışverişleri, kafein, sigara ve alkol kullanımı, cinsel hormonlar, kortizon, insülin ve tiroid hormonu düzeyleri, uyku düzeni, stres düzeyi ve vücudumuzun metabolizması gibi farklı faktörler sayılabilir. Bütün bu saydığımız çok sayıda faktör içerisinde en önemli faktörler doğal yaşlanmaya ilave olarak ömür boyu maruz kalınan güneş ışınlarıdır. Bunu genetik mirasımız takip eder. Vücudumuzdaki her organ farklı yaşlanma biçimi gösterir. Cilt yaşlanmasının doğal seyrinde kırışıklıkların artması, cildin kuruyup buruşması ve bir miktar sarkmasını görürüz. Buna ciltte oluşan lekeleri, benleri, ince damarsal genişlemeleri ve tüylenmeyi de ekleyebiliriz. 

     Cildimize destekleyici bakım için iyi ve dengeli beslenmeli, uyku düzenine dikkat etmeli, bol su içmeli, kafein, sigara ve içkiden mümkün olduğunca uzak durmalı, bol temiz hava almalı ve mümkün olduğunca egzersiz yapmalıyız. Cilt bakımında en önemli unsur ise cildi güneşin ultraviyole ışınlarına karşı korumaktır. Cildimizin rengi veya yaşımız ne olursa olsun güneşe ve onun ultraviyole ışınlarına maruz kalmamaya ve sürekli olmak koşuluyla en az 30 faktörlü güneşten koruyucu kullanmaya özen göstermeliyiz. Bunun amacı cildin bozulmasını, yaşlanmasını ve sonunda cilt kanserini önlemektir.

     Dış etkenlerin zararını en az düzeye indirgemek ve cildimizin sağlığını koruyabilmek için yapılması gerekenlerin arasında; cilt temizliği, cilt yapısına uygun ürün seçimi, cilt bakımı ve cildin nemini korumak sayılabilir.

     Özellikle mevsim geçişlerinde cildimiz değişiklikler gösterdiği için cilt bakımı yapılması önerilmektedir. Gözeneklerin kapanmaması ve cildin rahatlaması için ölü tabakanın ciltten uzaklaştırılması gerekir. Cilt bakımları 20’li yaşlardan sonra derinin ihtiyaçlarını ve problemlerini gidermeye yönelik destek amaçlı olarak herkese ve her cilde önerilmektedir. Cildin ihtiyaçları ve cilde gereken bakımlar cilt bakım süresini belirler. Ancak klasik bir bakımın süresi yaklaşık 1 saattir. Cilt bakımı öncesi dermatoloğumuz tarafından muayene olmanız ve derinin tipi, özellikleri ve varsa mevcut hastalıkların tespit edilmesi gerekir. Beklentileriniz ve istekleriniz de göz önüne alınarak dermatoloğumuzun muayenesi sonucunda size ve cildinize uygun bakım uygulanır. Cildinizin problemleri cilt bakım uygulamasının sıklığını belirler. Ancak sadece bakım amaçlı olarak 6-8 haftalık aralıklarla uygulanması tavsiye edilir.

Cilt Bakımı: Bugün ve yarın, daima bakımlı olun!: News
bottom of page