top of page
akne.jpg

Akneli olarak kendinizi yalnız hissetmeyin!

     Hemen her yetişkin hayatının bir döneminde hafif de olsa akne problemi yaşamaktadır. Akne ergenlik çağındaki gençlerin (13-18 yaş) % 85’den daha fazlasında görülen ve tüm dünyada en sık görülen cilt rahatsızlığıdır.

Akne neden oluşmaktadır?

     Akne derimizde bulunan ve kıl köklerine açılan yağ bezlerinin (bu iki yapının tümüne pilosebase ünite denilmektedir) bir hastalığıdır. Normalde bu bezlerin salgısı olan yağ deri yüzeyine bir kanal aracılığı ile ulaşmaktadır. Ancak, yağın fazla salgılanması ve bu kanalda bulunan hücrelerin yapışkanlığının artması sonucu olan tıkanma ile özellikle ergenlik döneminde sivilceler oluşur. Sivilcenin temel nedeni pilosebase ünite kanalında gelişen tıkanıklıktır. Bu tıkanıklık ve fazla yağ salgılanmasına herkeste bulunan bir mikrop olan Cutibacterium acnes adlı mikroorganizmanın aşırı çoğalması ve vücudun yangısal reaksiyonlarının eklenmesi ile akne lezyonları gelişmektedir.

Akne belirtileri nelerdir?

     Akne lezyonları siyah ve beyaz noktalar olan komedonlar, papül ve püstül dediğimiz iltihaplı akne lezyonları ve şiddetli aknede görülen nodül, kist ve skar (izler)dir. Akne öncüsü olan komedonlar tek başına olabilir veya diğer lezyonlarla birlikte bulunabilir. Akne hafif, orta şiddette veya şiddetli olabilir.

Akne tedavi edilmeli midir?

     Akne tedavi edilebilen bir hastalıktır ve akne tedavisi gerçekten de çok önemlidir. Akneden kurtulmak için çok uğraşmış ve çok dolaşmış olabilirsiniz, ancak ümitsizliğe kapılmamalısınız. Aknede tedavi seçimi aknenin şiddetine göre ve iz bırakma olasılığına göre yapılmaktadır.

     Akne tedavisinin asıl amacı yüzünüzde ömür boyu taşıyacağınız izlerin oluşmasının engellenmesidir. Çünkü skar denilen izler bir kere oluştu mu bunların kaybedilmesi ve cildin pürüzsüz hale getirilmesi oldukça zor ve bazen imkansızdır.

     Akne tedavisinin ikincil amacı kişilerin akneli olarak hayatta geçirdikleri sürenin kısaltılmasıdır. Akne genelde yaş ilerledikçe genelde de yirmili yaşlarda kendi kendine gerilemektedir.

     Aknede üçüncü tedavi amacımız ise kişinin görüntüsü nedeniyle kendilerini arkadaş ve aile çevresi gibi sosyal ortamlardan uzak tutmalarını ve akneli bir cilde sahip olmanın yaratacağı psikolojik sorunları ortadan kaldırmaktır.

Akne ile ilgili yanlış bilinen gerçekler nelerdir?

     Aknenin oluşum mekanizmasından da anlaşılacağı üzere akne tamamen mikroplara bağlı bir enfeksiyon değildir. Yani kirlilik ve temizlikle ilgili değildir. Aknenin sigara ve alkol kullanımı, spor yapmama, cinsel ilişki ve mastürbasyon gibi faktörlerle de ilgisi yoktur. Akne genelde bir iç hastalığın ya da karaciğerin derideki belirtisi de değildir. Güneş banyosu genelde akne için yararlıdır ancak bazı hastalarda da artışa neden olabilir. Akne nemli iklimde artış gösterir. Makyaj eğer yağlı maddelerle yapılmıyor ve dermatolojik olarak test edilmiş ve non-komedojenik mineral bazlı ürünlerle yapılıyorsa akneyi etkilemez. Bayanların adet (regl) dönemlerinde ve stresle akne kötüleşebilir. Akne ender olarak hormonal bozuklukların belirtisi olabilir. Bayan hastalarda adet düzensizliği ve kıllanma mevcutsa doktorunuz tarafından gerekli görüldüğü durumlarda hormon tetkikleriniz istenmekte ve hormon tedavisi verilmektedir.

Akne nasıl tedavi edilir?

     Akne tedavisi hastalığın şiddetine ve kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Her akne hastasına aynı tedavi uygulanmaz. Tedavide çeşitli sürme ve ağızdan ilaçlar kullanılmaktadır. Doktorunuz size en uygun tedaviye muayene sonrası karar vermektedir.

Akneli olarak kendinizi yalnız hissetmeyin!: Makale ve Kaynaklar
bottom of page